teststandart Gümüşlü Zeytin , Zeytinyağları ve kozmetik

ZEYTİNİN TANIMI :

Zeytin, zeytingiller familyasının meyvesi yenen AKDENİZ ülkelerinin tamamında yetişen, uzun ömürlü Akdeniz iklim tipine özgü bir ağaç türüdür. Anavatanı ANADOLU’dur. Anadolu'dan başta Akdeniz ülkelerine, oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Akdeniz havzasında bulunan Akdeniz ülkeleri dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminin % 97 sini karşılamaktadır.

Zeytin ağacı boyu 8–10 metreye kadar ulaşabilen, sık dallı, geniş kıvrımlı, yamru-yumru bir gövdesi olan ağaç türüdür.---Deniz seviyesinden 600/800 m. Yüksekliğe kadar olan bölgelerde yetişir. Yaşam süresi oldukça uzundur.(800–2000 yıl)-----Yaprağı 20-86mm.boyunda,5-17mm. Genişliğinde sivri uçlu deri gibi sert yüzeylidir. Alt ve üst yüzeyleri farklı(gri-yeşil/mavi-gümüş)renklere sahiptir.

Bahar başlangıcında rüzgârın taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler yaz ortalarında SOMAK haline dönüşür. Yaz sonlarına doğruda somaklar etli ve yağlı meyveye dönüşür. Meyve EYLÜL başlarından itibaren yeşil’e, olgunlaştıktan sonrada morumsu ve siyah bir renge bürünür. Etli meyvenin iç kısmında sert bir çekirdek vardır.

İklimsel nedenler ve toprağın özelliği ağaç’ın meyve ve meyvenin yağ verimi ile kaliteyi, nefaseti (aromatik tat)ve rengi etkiler. Çekirdeğin büyüklüğü ve etli kısmı zeytinin cinsine göre değişiklik gösterir.

28/10/2020 Gün Ortalama:0  Bugün35 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:18.207.102.38